Igor Lubos, EURAZEO | 9 kwietnia 2025
Francja, jako jedna z największych gospodarek Europy, jest również jednym z liderów pod względem liczby Ultra High Net Worth Individuals (UHNWI) czyli osób bardzo zamożnych. Według raportu Wealth-X Altara, w 2023 roku we Francji mieszkało ponad 13 tysięcy UHNWI , co plasuje ją na 6-tym miejscu globalnie w tej kategorii. Co więcej, to właśnie Francja odnotowała najwyższą dynamikę wzrostu tej grupy w Europie w relacji do roku 2022.
TOP 10 PAŃSTW Z NAJWIĘKSZĄ ILOŚCIĄ UHNWI (2023)
źródło: Wealth-X Altara Company 2024
Wzrost liczby UHNWI oraz rosnąca potrzeba profesjonalizacji zarządzania majątkiem przyczyniają się naturalnie do dynamicznego rozwoju rynku Family Offices, zarówno typu Single jak i Multi Family Office. Obecnie, Francja jest obecnie siedzibą między innymi dla Family Offices takich jak:
- Groupe Arnault – Family Office rodziny Bernarda Arnault (majątek ok. 154,6 mld USD), zarządzający zdywersyfikowanym portfelem z udziałami m.in. w Spotify, Netflix i Airbnb,
- The Financière Agache – Family Office rodziny Pinault, zarządzając aktywami m.in. domu aukcyjnego Christie’s i marki Gucci,
- Téthys – spółka holdingowa rodziny Bettencourt-Meyers we Francji – największego pojedynczego akcjonariusza firmy L’Oréal.
STRATEGICZNA ALOKACJA AKTYWÓW FAMILY OFFICE WE FRANCJI
Zgodnie z danymi z raportu Le Baromètre – Association Française du Family Office, najpopularniejszą klasą aktywów wśród francuskich Family Offices jest Private Equity – stanowi 23% portfela inwestycyjnego. Kolejne miejsca zajmują Akcje i Obligacje oraz Nieruchomości – po 21%. Zaliczając kategorie Private Equity, Nieruchomości oraz Inne do aktywów alternatywnych (niepłynnych), udział tej kategorii stanowi 56% w koszyku alokacji aktywów Family Office we Francji.
ALOKACJA AKTYWÓW FAMILY OFFICE WE FRANCJI W ROKU 2023
źródło: Association Française du Family Office
INWESTYCJE W RYNKI PRYWATNE
Private Equity, to obecnie preferowana forma inwestycji Family Offices – trend, który prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach. Według badania UBS Family Office z 2024 r., prawie 40% respondentów planuje zwiększyć zaangażowanie w fundusze private equity.
Dlaczego ta klasa aktywów cieszy się tak dużym zainteresowaniem?
- Poszukiwanie atrakcyjnych okazji inwestycyjnych
Od połowy lat 90 średni czas, przez jaki spółka pozostaje prywatna przed wejściem na giełdę, niemal się podwoił – z sześciu do jedenastu lat . Tym samym etap rozwoju spółki, w którym powstaje największa wartość, staje się coraz mniej dostępny dla inwestorów, którzy nie inwestują poza rynkami publicznymi. Jednocześnie ta klasa aktywów (private equity, venture capital, direct investment) daje potencjalnie jedną z najwyższych stóp zwrotu, które są rzadkie do osiągnięcia na rynkach tradycyjnych (publicznych). Dla Family Office, dywersyfikując swój portfel obecnie lokują około 50% w aktywach płynnych, które rzadko pozwalają osiągnąć wyższe zwroty, inwestycje w obszarze niepłynnym są obszarem faktycznie tworzącym wartość portfela przez co szczególnie atrakcyjne i poszukiwane. Dlatego, biorąc pod uwagę długoterminowy horyzont inwestycyjny, elastyczność kapitałową Family Office oraz gotowość do inwestowania w mniej płynne aktywa, doskonale wpisują się w charakter inwestycji private equity. - Dostępność private equity
Dzięki rozwiązaniom typu wealth solutions, takim jak platformy cyfrowe, fundusze feederowe czy współinwestycje, dostęp do tej klasy aktywów staje się możliwy także dla mniejszych Family Offices i inwestorów indywidualnych. Ma to fundamentalne znaczenie dla rozwoju tego rynku, gdyż w przeszłości był on zarezerwowany jedynie dla dużych inwestorów takich jak: fundusze inwestycyjne, banki, firmy ubezpieczeniowe, fundusze emerytalne. Obecnie profesjonalizacja inwestycji prywatnych poprzez Family Office, pozwala również na dostęp do tej klasy aktywów szerszemu gronu inwestorów. - Zgodność z wartościami rodzinnymi i impact investing
Wiele Family Offices wybiera inwestycje zgodne z ich etosem. Jednym z istotnych elementów, które obecnie mają znaczenie dla majątków rodzinnych jest wybieranie inwestycji, które koncentrują się na ochronie środowiska, czy odpowiedzialności społecznej. Inwestycje private equity, umożliwia łączenie celów finansowych przy jednoczesnym generowaniu pozytywnego wpływu społecznego.
PODSUMOWANIE
Family Offices coraz częściej kierują swoją uwagę na rynki prywatne, dostrzegając w nich potencjał do osiągania atrakcyjnych zwrotów oraz dywersyfikacji portfela. W miarę wzrostu doświadczenia i dostępnych zasobów, wiele z nich przechodzi od pośrednich form inwestowania w obszarze Private Equity w formule Fund of Funds (inwestycje w fundusze) do bezpośredniego zaangażowania – direct investment. Aby to się jednak realizowało niezbędne jest wypracowanie wiedzy w zakresie oceny projektów inwestycyjnych typu direct investment, a przede wszystkim dostępności do takich projektów. W tym zakresie współpraca z asset managerami, którzy funkcjonują w tych obszarach pozostaje ważnym elementem procesu inwestycyjnego Family Office, szczególnie dla podmiotów, które dopiero rozwijają swoje kompetencje w tym obszarze.
Opublikowane w: